ד"ר מיקי מוסקוביץ - קורונה והריון

הקורונה הינו וירוס מסוג   RNA המוכר כבר שנים רבות כגורם בד״כ לתחלואה נשימתית קלה בדומה למחלת השפעת.

"המפגשים" העולמיים הקודמים עם הוירוס היו ה- SARS ב 2002 ו- MERS ב 2012 שבהם נערכו מערכות הבריאות העולמית ובלמו את ההתפרצויות בהצלחה.

מה המהלך הקליני של המחלה?

מבלי לגעת בנתונים האפידמיולוגיים וביכולות ההתפשטות וההדבקה של הוירוס, באחוז קטן מן הנדבקים בעיקר בקבוצות סיכון שרובן מקבילות לקבוצות הסיכון מנגיפי השפעת האחרים (כולל נשים בהריון) מופיעים תסמינים קשים יותר הכוללים חום גבוה, חולשה וקוצר נשימה קל מתוך אלו אחוז קטן יזדקק לתמיכה נשימתית על רקע אי ספיקה נשימתית ובמקרים קיצוניים אי הספיקה הנשימתית תחייב טיפול תומך בהנשמה מלאכותית.

 

  • האם יש טיפול מעבר לטיפול תמיכתי?

אין כרגע טיפול תרופתי ידוע אך ישנם מספר פרוטוקולי טיפול המוגדרים בשלב זה ניסיוניים ואין עדיין חיסון לוירוס הקורונה.

 

  • כיצד הוירוס משפיע על נשים בהריון?

עד כה באופן רשמי ידוע על פחות מ-20 נשים שנדבקו בוירוס, באופן הגיוני עקב השינויים הפיזיולוגיים שמערבים את מערכת הנשימה בהריון היה מצופה כי נשים בהריון יחלו בצורה קשה יותר בדומה לשפעת העונתית והשפעות האחרות(ולפיכך ההגדרה כקבוצת סיכון) אין לנו נתונים מספיקים כדי להצביע על מהלך קליני שונה מנשים לא הרות אבל בהשאלה משפעות אחרות כמו למשל שפעת מסוג H1N1  (שפעת החזירים) התחלואה ואף התמותה של נשים בהריון גבוהה יותר בהשוואה לנשים באותו גיל שאינן הרות ומכאן הזהירות היתרה שאנו נוקטים בטיפול בנשים הרות עם תסמינים.

 

  • האם ידועה השפעה שלילית על תוצאות ההריון?

עדיין אין מספיק מידע מבוסס ובוודאי לא על סיבוכים לטווח רחוק ואף לא על סיבוכים בלידה אבל מהמידע על ההתפרצויות הקודמות שצויינו ב 2002 ו 2012 היה שיעור מעט יותר גבוה של הפלות טבעיות ושיעור גבוה יותר של לידות מוקדמות, הפרעה בגדילה התוך רחמית ואף מוות עוברי תוך רחמי במקרים חריגים.

 

  • האם הוירוס מסוגל להדביק את העובר?

מבין המקרים המוכרים נראה שהוירוס לא עובר במהלך ההריון דרך השלייה, ולא נמצאו עקבות של הוירוס במי השפיר.

 

  •  מה לגבי הנקה?

לא נמצאה עדות לנוכחות הוירוס בחלב אם ולכן הזנה בחלב אפשרית, אך...ההמלצה כרגע היא לשאוב את החלב האימהי ע״י משאבה ולהזין את הילוד לא בהנקה ישירה מחשש להדבקה ע"י האם שלא דרך החלב.

המקרה היחיד שמדווח כהדבקה היה מהדבקה ישירה ע"י האם ולא דרך החלב ולכן יולדת תסמינית עדיף שתשאב חלב ולא תבוא במגע ישיר עם הילוד.

חשוב ביותר להישמע להנחיות משרד הבריאות בכל הנוגע לבידוד ובדיקה.

ככלל ההתייחסות שלנו לנשים בהריון היא כקבוצת סיכון כמו כל מחלת שפעת אחרת ולכן בכל מקרה שמופיעים תסמינים כגון חום גבוה של מעל ל-38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש ליצור קשר טלפוני עם מוקד 101 של מגן דוד אדום.

לפי הנחיית משרד הבריאות גם אם מופיעים תסמינים, אין להגיע למרפאת קופת חולים ולא לחדר מיון. במקרה הצורך יגיע פרמדיק לבית החולה, יערוך בדיקות מעבדה ויפנה את המבודד להמשך טיפול במקרה הצורך.

 

 

התחברות הרשמה
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו